Drużyny Francji, Arabii Saudyjskiej i Słowenii będą rywalami Polski w grupie B rundy wstępnej mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Polsce i Szwecji. Losowanie mistrzostw odbyło się w sobotę w Katowicach. Trzydzieści dwa najlepsze zespoły powalczą o tytuł mistrza świata w dniach 11-29 stycznia 2023 roku.
Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Śląsk, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Göteborg, Malmö, Sztokholm, Kristianstad i Jönköping (w Szwecji). Ostateczną listę drużyn występujących w mistrzostwach poznamy jeszcze w lipcu po zakończeniu mistrzostw Afryki.
– Losowanie to jest coś, na co nie mamy wpływu. Słowenia jest zespołem, który dostał dziką kartę, a wiadomo, że słabsze drużyny ich nie dostają. Cóż, druga runda wydaje się być mniej najeżona kolcami, niż pierwsza. Musimy się dobrze przygotować i wyjść z dobrym wynikiem z pierwszej grupy – mówił trener reprezentacji Polski Patryk Rombel.
– Przed losowaniem typowałem Francję i Słowenię i zrobiłem to z premedytacją, bo zawsze, gdy typuję słabszych rywali to trafiamy na mocnych. Tym razem tak nie było, ale gramy u siebie i to jest bardzo ważne – podkreśla były wielokrotny reprezentant Polski Adam Wiśniewski.
Polacy turniej rozpoczną od występów na Śląsku, w Katowicach. Tamtejszy Spodek ugości aż dwadzieścia jeden spotkań mistrzostw świata. Właśnie tam odbędzie się ceremonia i mecz otwarcia (11 stycznia). W meczu otwarcia Biało-Czerwoni zmierzą się z Francją. Nasza reprezentacja, w przypadku awansu, mecze rundy głównej rozegra w Małopolsce, w Krakowie. Polacy zmierzyć się tam z trzema najlepszymi drużynami grupy A, w której rywalizować będą Hiszpania, Czarnogóra, Chile i Iran. Kraków – podobnie, jak Katowice – ugości dwadzieścia jeden spotkań turnieju.
Jednym z mistrzów ceremonii losowania był Sławomir Szmal, wybitny reprezentant Polski i wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Startując z koszyka drugiego trzeba było liczyć, że będziemy mieli trudnego rywala. Jest to Francja, ale chcąc walczyć o sukcesy trzeba wygrywać ze wszystkimi. Francja to oczywiście mega trudne wyzwanie, ale nasza drużyna musi się skupić na każdym przeciwniku. Sport nauczył mnie respektu i szacunku dla każdego przeciwnika. Nie jest ważne z kim grasz, ważne jest, by do każdego rywala być dobrze przygotowanym – komentował Szmal.
Dwa ćwierćfinały oraz półfinał zorganizuje ERGO ARENA w Gdańsku. – Mistrzostwa świata to najważniejszy moment w dziejach polskiej piłki ręcznej. Ponad sto lat czekaliśmy na prawo organizacji mistrzostw świata i wreszcie będziemy to mieli. Przygotowujemy się do tego turnieju, podobnie robią Szwedzi i wierzę, że będziemy świadkami pięknej imprezy – podkreśla prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański. Z kolei areną zmagań o Puchar Prezydenta będzie Płock. Szesnaście spotkań rozegrają tam drużyny, które nie przebrną przez fazę wstępną turnieju. Stawką rywalizacji będzie puchar, który zwycięzcom wręczy szef Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) Hassan Moustafa.
Sprzedaż biletów na turniej wystartowała w połowie marca. Organizatorzy – we współpracy z firmą Eventim – przygotowali ceny biletów dla każdego kibica. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony internetowej eventim.pl oraz handball23.com. Z kolei 4 lipca rozpocznie się oficjalna rekrutacja wolontariuszy na MŚ 2023.
Kibicom podczas losowania zaprezentowała się jedna z najbardziej obiecujących piosenkarek młodego pokolenia w naszym kraju, zwyciężczyni „The Voice of Poland”, Alicja Szemplińska. Dziś wiadomo już, że wykona także oficjalną piosenkę turnieju, której premiera odbędzie się jesienią.
Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, 11-29 stycznia
Grupa A (Kraków)
1. Hiszpania
2. Czarnogóra
3. Chile
4. Iran
Grupa B (Katowice)
1. Francja
2. Polska
3. Arabia Saudyjska
4. Słowenia
Grupa C (Göteborg)
1. Szwecja
2. Brazylia
3. Afryka 2
4. Urugwaj
Grupa D (Kristianstad)
1. Islandia
2. Portugalia
3. Węgry
4. Korea Południowa
Grupa E (Katowice)
1. Niemcy
2. Katar
3. Serbia
4. Afryka 5
Grupa F (Kraków)
1. Norwegia
2. Macedonia Północna
3. Argentyna
4. Holandia
Grupa G (Jönköping)
1. Afryka 1
2. Chorwacja
3. Afryka 3
4. Stany Zjednoczone
Grupa H (Malmö)
1. Dania
2. Belgia
3. Bahrain
4. Afryka 4
Źródło i autor: ZWIĄZEK PIŁKI RĘCZNEJ W POLSCE