Henryk Szczepański został wybrany przez Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze ZPRP na Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Będzie pełnił tę funkcję przez najbliższe cztery lata.
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze dokonało również wyboru Komisji Rewizyjnej. Wśród Członków wybrany został I Wiceprezes Zarządu Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej Pan Bogusław Trojan.
– Bardzo dziękuję wszystkim delegatom za wybór. To dla mnie dowód ogromnego zaufania. Zapewniam, że z zaangażowaniem, determinacją i otwartością na dialog będę pełnił tę funkcję. Jestem przekonany, że razem z nowym zarządem zrealizujemy nasze cele i zadania. Piłka ręczna to gra zespołowa, stąd wierzę, że drużynowo będziemy realizować naszą misję – mówi Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.
Henryk Szczepański został Prezesem ZPRP w lutym tego roku po rezygnacji Andrzeja Kraśnickiego – dotychczasowego wieloletniego Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wcześniej przez wiele lat był I Wiceprezesem i Dyrektorem Biura ZPRP. Doskonale zna wszystkie wyzwania, priorytety i cele na najbliższy czas oraz kolejne lata. Najważniejsze to dalsza promocja i rozwój dyscypliny, organizacja Mistrzostw Świata 2023, które odbędą się w Polsce i Szwecji oraz awans naszych reprezentacji do najważniejszych międzynarodowych turniejów.
– Rozwój dyscypliny oraz zapewnienie naszym reprezentacjom jak najlepszych warunków treningowych i udziału w międzynarodowych turniejach to dla nas absolutny priorytet. Ogromnym wyzwaniem jest także organizacja Mistrzostw Świata Mężczyzn w Polsce i Szwecji już za niespełna dwa lata. To ogromna szansa na promocję dyscypliny, promocję PGNiG – Sponsora Strategicznego Polskiej Piłki Ręcznej oraz naszego kraju. Przygotowania do tego wydarzenia idą zgodnie z planem. Wierzę, że w 2023 roku pokażemy zarówno nasz sportowy, jak i organizacyjny potencjał – podkreśla Prezes ZPRP.
Henryk Szczepański od 2010 roku pracuje w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wcześniej – w latach 2001-2010 – był kanclerzem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Przez wiele lat był międzynarodowym sędzią piłki ręcznej. W 1999 roku – po zakończeniu sędziowania – został delegatem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. W tym samym roku otrzymał nominację na funkcję delegata Związku Piłki Ręcznej w Polsce, którą pełni do dzisiaj. W okresie 1999-2012 był przewodniczącym Kolegium Sędziów ZPRP. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro pełnił obowiązki kierownika naszej ekipy reprezentacyjnej, gdzie polski zespół wywalczył czwarte miejsce. Od 2017 roku pełni obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej PGNiG Superligi. W latach 2013-2017 był członkiem komisji rewizyjnej, a od kwietnia 2017 roku jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Skład Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce kadencji 2021 – 2025
Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego wybrany został nowy Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce:
- Baum Mirosław
- Gutkowski Grzegorz
- Hojda Stanisław
- Kobylarz Marcin
- Kuptel Rafał
- Majdziński Robert
- Mańkowski Przemysław
- Mądrala Andrzej
- Męczykowski Dariusz
- Polak Katarzyna
- Sojkin Bogdan
- Spieszny Michał
- Szmal Sławomir
- Zubek Marcin
Komisja Rewizyjna:
- Błoniarczyk Dorota
- Gackowski Jerzy
- Moczygemba Szczepan
- Tarczykowski Zbigniew
- Trojan Bogusław
Delegaci jednogłośnie przyjęli też sprawozdanie z działalności Związku Piłki Ręcznej w Polsce za lata 2016 – 2021 i sprawozdanie finansowe za rok 2020 rok.
Odznaczenia i wyróżnienia:
Zygfryd Kuchta postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu oraz za osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej. Odznaczenie wręczył Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Nowacki.
Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej” otrzymali:
- Piotr Cieśla
- Włodzimierz Zieliński
- Jan Prześlakiewicz
- Andrzej Jabłoński
- Janusz Terlecki
- Jerzy Witaszek